2014-2016 GMYK Açıklama

0%
*Bu yazı tahmini 6 dakika 7 saniye okuma süresine sahiptir.

18.04.2014

Değerli Üyeler;

18. Ulusal Psikoloji Kongresinin iki öğleden sonrasında yapılan Genel Kurul ve gerçekleştirilen seçimler hakkında bilgi vermek istiyoruz. Oturumlara ilk gün 113 üye, ikinci gün 86 üye imza atarak katıldı. Oylamada ise ne yazık ki bu sayı 50’ye düştü. Asıl üye olmayan ya da bir sebeple asıl üyeliğini kaybetmiş üyelerimiz de dinleyici olarak katıldılar. 

2012-2014 Genel Kurulunda yapılacağı bildirilen ve üyelere TPD Haberler aracılığıyla da Şubat 2013 tarihinden itibaren duyurulmaya başlanan tüzük değişiklikleri bu Genel Kurulda oya sunuldu. Tüzük değişiklikleri ilk kez madde madde genel kuruldan önce üyelere duyurulabildiği için oylama öncesinde verimli olarak tartışılabildi. Ekte yapılması onaylanan ve reddedilen değişiklikleri görebilirsiniz. 2014-2016 yılı TPD Yönetim Kurulu, Etik ve Denetlemek Kurulları seçimleri de aynı gün içerisinde tamamlandı. Seçim için aday olan herkes asıl ya da yedek üye olarak kurullarda yer aldı. Tam liste aşağıda dikkatinize sunulmuştur.

Listeyi inceleyen üyeler bu yönetim kurulunda, eski yönetim kurulundan da üyeler olduğunu göreceklerdir. Genel Kurul sırasında iletilen yapıcı eleştirilerden birisi  “sadece ne yapıldığı değil, nasıl yapıldığının da bir o kadar önemli” olduğu idi. Bu eleştiri doğrultusunda TPD ve psikoloji alanı ile ilgili gelişmeleri tüm üyelerimizin haberdar olacağı şekilde TPD Haberler, Facebook ve Twitter adreslerimizden daha sık olarak duyurmaya gayret edeceğiz. Üyelerimiz geri bildirimlerini her zaman bilgi@psikolog.org.tr adresine yazarak yönetim kuruluna iletebilirler. Ayrıca üyelerimizden gelen talep olursa genel kurulları beklemeden paylaşım toplantıları yapmaya da devam edeceğiz. Benzer toplantılar geçen dönem içerisinde talep olduğu sürece tekrarlanmıştı.

Genel Kurul toplantısı esnasında dile getirilen eleştirilerden birisi academia listesinin kullanılmamasına ilişkindi. Bu konuda da tekrar bir açıklama yapmak zorunda hissediyoruz. Biz academia yazışma listesini çok saygın bir bilimsel iletişim platformu olarak görüyoruz. Akademisyenlerin bir arada Dernek ile ilgili gelişmeleri bu liste üzerinden tartışmalarının son derece etkin olduğuna da inanıyoruz. Ancak bu listeye üye olanlar, dernek üyelerimizin sadece bir bölümünü oluşturuyor. Bu nedenle de Dernek ile ilgili tartışmalara yönetim kurulu olarak müdahil olmanın, kararları bu liste üzerinden almanın kapsayıcı olmadığını düşünüyoruz.  Bu nedenle tüm üyelerimizin katılabileceği, daha etkin ve karşılıklı inşa edilmiş, mümkün mertebe yüz yüze iletişim platformları oluşturmayı tercih ediyoruz. Bu konuda da tüm üyelerimizin önerilerini bekliyoruz.

Saygılarımızla,

Türk Psikologlar Derneği 2014-2016 Yönetim Kurulu

 

Alınan oylara göre YK sırası: 

 

1.       Olga Selin Hünler

2.       Gökhan Malkoç

3.       Yaşar Çelik

4.       Pınar Özbek

5.       Duygu Buğa

6.       Murat Doğan

7.       Yudit Namer

8.       Muazzez Merve Yüksel

9.       Tayyar Kuz

10.    Seray Olcay Gül

11.    Cumhur Amasyalı

12.    Yeşim Ünal

13.    Sezai Aydın

14.    Şengül Böcü

15.    Sinan Tetik

16.    Nihan Tezer

 

Alınan oylara göre etik kurul sırası: 

 

1.       Yeşim Korkut

2.       Bilge Yağmurlu

3.       Sema Karakelle

4.       Alev Yalçınkaya

5.       Kemal Yerlikaya

6.       Çağay Dürü

7.       Zeynep Çatay

8.       Rita Krispi

9.       Özlem Sertel Berk

10.      Ayşegül Durak Batıgün

11.      Işıl Bilican

 

Alınan Oyalara göre denetleme kurulu sırası:

 

1.       Ekrem Düzen

2.       Duygu Güngör

3.       Suna Bayram

4.       Ezgi Gür

 

 Genel Kurulda  değiştirilen tüzük maddeleri için tıklayınız.

 

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.