SURUÇ

Gönüllü olarak destek vermek isteyen meslektaşlarımıza çağrımızdır

0%
*Bu yazı tahmini 7 dakika 9 saniye okuma süresine sahiptir.


Değerli Meslektaşlarımız,  

20 Temmuz 2015 günü Suruç'ta yaşanan katliamla, aralarında öğrencilerimizin de olduğu 32 genç insanı kaybetmenin acısını paylaşıyoruz.

Patlamanın olduğu pazartesi gününden itibaren, Türk Psikologlar Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu, TPD İstanbul Şube Yönetim Kurulu, Merkez Travma, Afet ve Kriz Birimi ile İstanbul Travma, Afet ve Kriz Birimi olarak bir iletişim içine girildi; ilerleyen günlerde ise Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB) ile iletişim başladı. İstanbul Travma, Afet ve Kriz Birimi üyesi bir meslektaşımız pazartesi günü yola çıkarak Suruç'a gitti; aldığı bilgileri ve yaptığı gözlemleri bir rapor olarak bizlerle paylaştı. Bu süre zarfında Travma, Afet ve Kriz Birimi üyeleri arasından hızlıca bir gönüllü listesi oluşturulmaya başlandı ve İstanbul ile Ankara'da acil yönlendirmelere yanıt verilerek çalışmalara başlandı.

Yaşanan olaydan doğrudan ve dolaylı olarak etkilenen insanlarla dayanışmak ve ihtiyacı olanlara kısa ve uzun vadeli bir psikososyal destek vermek için, Türk Psikologlar Derneği olarak üyesi olduğumuz APHB çatısı altında, diğer sivil toplum örgütleri ile işbirliği içerisindeyiz. 

Bu psikososyal destek kapsamında, katliamda hayatını kaybedenlerin yakınlarına, yaralananlara ve yaralı yakınlarına, olaya doğrudan tanıklık edenlere, kurtarma ve yardım çalışanlarına ve de olaya meslekleri gereği tanıklık eden kişilere 1 yıl süre ile gönüllülük esası ile destek verilmesi amaçlanıyor. APHB çağrı metnini aşağıda ve ekteki dosyada görebilirsiniz. 

Bu amaç çerçevesinde, İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Trabzon, Elazığ (Karakoçan), Gaziantep, Bursa, Şanlıurfa (Suruç), Hatay (Samandağı), Van, Samsun, Muş, Mardin (Kızıltepe), Ağrı, Hakkari (Yüksekova) ve Şırnak (Cizre) illerinde gönüllü olarak destek vermek isteyen travma alanında deneyimli meslektaşlarımızın e-posta yolu ile bizimle iletişime geçmesini rica ediyoruz.

tpdistanbultravma@yahoo.com adresine göndereceğiniz ve gönüllü olarak bu psikososyal destek çalışmasında görev almak istediğinizi beyan eden e-postada, lütfen mutlaka çalıştığınız/yaşadığınız şehri, bugüne kadar travma alanında aldığınız eğitimleri, travma sahasındaki deneyiminizi ve bugüne kadar katıldığınız saha, müdahale ve destek çalışmalarını belirtiniz. Yaşanan bu travmanın ve kayıpların niteliğini göz önüne alarak, öncelikli ihtiyacımızın travma sahasında deneyimli meslektaşlarımızın desteği olduğunu vurgulamak isteriz. Saha deneyimi olmayan ya da daha sınırlı olan gönüllü meslektaşlarımızın ve öğrencilerimizin dayanışmaya desteği ve lojistik yardımları da son derece önemli ve değerli. Sorularınız için tpdistanbultravma@yahoo.com adresinden TPD İstanbul Şb. Başkan Yardımcısı ve TPD İstanbul Şb. Travma, Afet ve Kriz Birimi Sorumlusu Klinik Psk. Dr. Serap Altekin ile iletişime geçebilirsiniz.


APHB çağrı metni:


Değerli Meslektaşlarımız, 

20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa Suruç’ta gerçekleştirilen katliam sonucunda 32 gencimiz yaşamını yitirmiş, 100'den fazla kişi yaralanmış, olaya tanıklık eden 200 kişi ve olaydan etkilenenlerin yakınları ile birlikte 1000'den fazla kişi olaydan etkilenmiştir.

Çok sayıda insanın ölümü ve yaralanması ile sonuçlanan ve büyük bir üzüntü ile karşıladığımız bu katliamda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Ruh sağlığı çalışanları olarak bu acı olaydan etkilenenlerin yanında olmak, yaralarını sarmak istiyoruz. Bu amaçla Türk Psikologlar Derneği olarak üyesi olduğumuz Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği çatısı altında diğer sivil toplum örgütleri ile işbirliği içerisinde olaydan etkilenen;

         Katliamda yaşamını kaybedenlerin yakınlarına;

         Katliamda yaralananlara ve yakınlarına

         Olaya doğrudan tanıklık edenlere

         Yardım çalışanları ve olaya meslekleri gereği tanıklık eden kişilere

bir yıl süre ile psikososyal destek vermeyi amaçlıyoruz.

-Katliamda yaşamını kaybedenlerin yakınları ile yaralananlara ve yakınlarına; il temelinde kurulacak psikolog, sosyal hizmet uzmanı, psikolojik danışman, psikiyatri uzmanı, çocuk ve ergen psikiyatri uzmanının yer aldığı ekipler tarafından hane ziyareti, izlem, danışmanlık ve tedavi hizmetleri sunulması,

-Olaya tanıklık edenler ve ikincil travmatizasyon açısından riskli kişilere; bu kişilerin çeşitli dernek, sivil toplum kuruluşu, basın organları aracılığı ile her ilde kurulacak ekiplere ulaşmalarının ve bu ekipler tarafından değerlendirilerek danışmanlık ve tedavi hizmetlerinin verilmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla;

İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Trabzon, Elazığ (Karakoçan), Gaziantep, Bursa, Şanlıurfa (Suruç), Hatay (Samandağı), Van, Samsun, Muş, Mardin (Kızıltepe), Ağrı, Hakkari (Yüksekova) ve Şırnak (Cizre) illerinde gönüllü olarak destek vermek isteyen travma alanında deneyimli meslektaşlarımızın e-posta yolu ile bizimle iletişime geçmesini rica ediyoruz.

Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği Adına

Türk Psikologlar Derneği  

İletişim ve katılım için: tpdistanbultravma@yahoo.com

 

 

 

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.